Zagrożenia BHP w miejscu pracy to wszelkiego rodzaju źródła szkód, które mogą skutkować urazami i uszkodzeniami ciała, a także przyczynić się do rozwoju niektórych chorób. Rodzaje potencjalnego zagrożenia w zakładzie zależą od warunków pracy, charakteru wykonywanych czynności i obecności maszyn.
Znaki BHP na stacjach paliw służą przede wszystkim optymalizacji bezpieczeństwa na wyznaczonym obszarze. Właściwe oznakowanie terenu jest więc warunkiem koniecznym dla utrzymania porządku i możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i klientów.
Praca zdalna istniała w wielu sektorach (takich, jak IT, grafika, marketing, handel) od wielu lat, chociaż dopiero pandemia Covid-19 wymusiła zmianę Kodeksu Pracy i regulacje prawne tego modelu zatrudnienia (nowelizacja KP z dnia 1 grudnia 2022 r.).
W przemyśle chemicznym pracownicy mają bliski kontakt z wieloma substancjami, które w przypadku ich niewłaściwego stosowania mogą wywołać poważne w skutkach wypadki. W celu ich maksymalnego ograniczenia stosuje się więc specjalne znaki BHP.
Wybór rodzaju znaków BHP zależy od charakteru zakładu pracy, infrastruktury budynku i wykonywanych przez pracowników obowiązków. Jakie są kary za brak oznakowania BHP?
Do potencjalnych niebezpieczeństw, spotykanych w branży gastronomicznej, możemy zaliczyć przede wszystkim: kontakt z wysoką lub niską temperaturą i użytkowanie maszyn i narzędzi, które mogą wywołać uszczerbek na zdrowiu.
25 maja 2018 r. we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej (w tym w Polsce) zaczęło obowiązywać RODO, czyli Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, co spowodowało szereg zmian w przepisach.
Pożar jest zagrożeniem, które występuje w każdym budynku. W miejscu pracy obowiązkiem pracodawcy lub właściciela obiektu jest zapewnienie pracownikom w tym aspekcie maksymalnego bezpieczeństwa.
Oznakowanie BHP w zakładach pracy jest podstawą bezpieczeństwa pracowników. Obecność znaków minimalizuje ryzyko wypadków, co bezpośrednio wpływa na zdrowie człowieka, jak i jego komfort pracy.