Dodaj produkty podając kody
Jakie znaki BHP są niezbędne w przemyśle chemicznym?
W przemyśle chemicznym pracownicy mają bliski kontakt z wieloma substancjami, które w przypadku ich niewłaściwego stosowania i braku znajomości zasad bezpieczeństwa mogą wywołać poważne w skutkach wypadki. Podrażnienia skóry, zagrożenia nowotworowe, uszkodzenia narządów wewnętrznych i zewnętrznych, a także wybuchy i pożary – to tylko niektóre konsekwencje. W celu ich maksymalnego ograniczenia stosuje się więc specjalne znaki BHP w przemyśle chemicznym.
Oznakowanie BHP w przemyśle chemicznym dla ochrony życia i zdrowia
Podstawowym założeniem oznakowania BHP w przemyśle chemicznym jest ochrona pracowników przed skutkami kontaktu z nimi – pośredniego lub bezpośredniego. Sam Kodeks Pracy wskazuje na konieczność oznakowania w sposób zrozumiały i widoczny wszystkich substancji chemicznych. Niedopuszczalne jest stosowanie tych, które nie spełniają tego warunku.
Szczegóły dotyczące prawidłowego oznakowania BHP w przemyśle chemicznym znajdują się w rozporządzeniu CLP, a więc dotyczącego klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania. Powstało ono w celu ochrony życia i zdrowia osób mających kontakt z substancjami chemicznymi, a także ochrony środowiska i swobodnego przekazu wszelkiego rodzaju produktów chemicznych.
Jak wyglądają znaki BHP w przemyśle chemicznym?
Znaki BHP w przemyśle chemicznym mają charakter ostrzegawczy. Najczęściej informują o konkretnym zagrożeniu. Czasem znajduje się na nich jedynie piktogram, a innym razem również opis lub oznaczenie konkretnej grupy substancji niebezpiecznych, np.: substancje bardzo toksyczne, produkt szkodliwy czy też produkt żrący. Takie oznakowanie substancji chemicznych z oznaczeniem grupy substancji niebezpiecznych charakteryzuje się kwadratowym kształtem i pomarańczowym tłem. Widoczny jest na nich zarówno piktogram, jak i litera przypisana do konkretnej grupy substancji. Są również znaki o prostokątnym kształcie składające się zarówno piktogramu, jak również napisu, np. substancja łatwopalna.
Innym rodzajem oznakowania BHP w przemyśle chemicznym jest oznakowanie substancji chemicznych CLP. Jak sama nazwa wskazuje, są to znaki zgodne z rozporządzeniem i wytycznymi CLP. Mają postać odwróconego kwadratu z czerwonym obramowaniem i białym tłem. Widoczne są na nich symbole konkretnych zagrożeń, m.in.: produkt wybuchowy, produkt utleniający czy też produkt żrący.
Jak prawidłowo stosować oznakowanie substancji chemicznych?
Najważniejsze, aby znaki BHP w przemyśle chemicznym były umieszczone adekwatnie do zagrożenia związanego z konkretną substancją. Znak musi się znaleźć w widocznym miejscu. Powinno się go umieścić bezpośrednio na opakowaniu lub pojemniku, w którym znajduje się substancja. Dla ułatwienia wszystkie nasze znaki BHP dla przemysłu chemicznego zostały wykonane na folii samoprzylepnej i są dostępne w postaci arkuszy naklejek. Występują też w kilku formatach, więc można dopasować je do wielkości opakowań.
Oznakowanie BHP w przemyśle chemicznym odgrywa rolę nie tylko informacyjną, ale przede wszystkim ostrzegawczą. Prawidłowe oznaczenie substancji chemicznych połączone ze stosowaniem się do zasad bezpieczeństwa gwarantuje wysoki poziom ochrony zdrowia i życia pracowników.