Dodaj produkty podając kody
Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy
Pożar jest zagrożeniem, które występuje w każdym budynku. W miejscu pracy obowiązkiem pracodawcy lub właściciela obiektu jest zapewnienie pracownikom w tym aspekcie maksymalnego bezpieczeństwa. Wymaga to zarówno wyposażenia pomieszczeń w odpowiedni sprzęt gaśniczy, jak również umieszczenie w nich znaków PPOŻ.
Jak znaki przeciwpożarowe wpływają na bezpieczeństwo pracowników?
Obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony przeciwpożarowej zostały zawarte w Ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Wynika z niej, że musi on zapewnić pracownikom i osobom przebywającym w budynku zarówno bezpieczeństwo, jak i możliwość ewentualnej sprawnej ewakuacji. Jest to bezpośrednio związane ze szkoleniami przeciwpożarowymi, jak również oznakowaniem PPOŻ.
Znaki ochrony pożarowej mają charakter zarówno informacyjny, jak również zakazu i nakazu, co zależy bezpośrednio od ich wyglądu i przekazu. Znaki PPOŻ wykorzystuje się do oznaczenia miejsca występowania sprzętu gaśniczego, wskazania potencjalnego zagrożenia i zabronionych czynności, a także drogi ewakuacji.
Jak wygląda oznakowanie PPOŻ?
Znaki ochrony przeciwpożarowej można rozpoznać po kolorystyce. Różnią się one między sobą przede wszystkim kształtem. Znaki PPOŻ mogą:
- Mieć kwadratowy kształt z białym obramowaniem i piktogramem na czerwonym tle
- Mieć prostokątny kształt z białym obramowaniem, czerwonym tłem oraz białym piktogramem i napisem
We wszystkich tych przypadkach głównym założeniem jest zapobieganie pożarom w budynku i jednocześnie umożliwienie przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej i ewakuacyjnej.
Rodzaje znaków pożarowych
Znaki przeciwpożarowe należą do znaków bezpieczeństwa i podlegają określonym normom. Na tej podstawie można wyróżnić dwa rodzaje znaków PPOŻ:
- Znaki ochrony PPOŻ. - PN-N-01256-01:1992 – dotyczą bezpośrednio ochrony przeciwpożarowej. Można je jednak stosować tylko w przypadku braków w istniejącym oznakowaniu podlegającemu normie PN-EN ISO 7010:2012. Przykłady to: Zakaz używania otwartego ognia czy Palenie tytuniu zabronione
- Znaki ochrony PPOŻ. - PN-EN-ISO7010:2012 – to znaki pożarowe podlegające międzynarodowej normie, która obowiązuje w Polsce i innych krajach europejskich. Wśród takich znaków są m.in.: Gaśnica i Drzwi przeciwpożarowe
Poza tym w oznakowaniu PPOŻ stosuje się znaki ochrony PPOŻ. - Techniczne Środki PPOŻ, np. znak wskazujący kierunek ewakuacji, czyli Drzwi przeciwpożarowe zamykać. Kierunek drogi ewakuacyjnej w lewo oraz wskazujący bezpośrednio na obecność elementów instalacji wodociągowej wewnętrznej - Zawór hydrantowy.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu pracy można także użyć znaków ochrony PPOŻ. – Uzupełniających, wśród których są Sprzęt gaśniczy i Główny wyłącznik prądu.
Znaki bezpieczeństwa – ochrony przeciwpożarowej muszą koniecznie znaleźć się w każdym zakładzie pracy. Ich brak skutkuje karom grzywny dla właściciela budynku lub/i pracodawcy. Oznakowanie podlega kontroli inspektora BHP, który również może udzielić wskazówek, jak jeszcze można poprawić bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.