Dodaj produkty podając kody
Sprawdź, jakie znaki BHP powinny znajdować się na stacjach paliw
Znaki BHP na stacjach paliw służą przede wszystkim optymalizacji bezpieczeństwa na wyznaczonym obszarze. Zachowanie szczególnej ostrożności jest kluczowe, aby uniknąć niepożądanych zdarzeń wynikających z obecności łatwopalnych paliw. Właściwe oznakowanie terenu jest więc warunkiem koniecznym dla utrzymania porządku i możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i klientów.
Oznakowanie BHP na stacjach paliw, a podstawa prawna
Obowiązek umieszczenia znaków BHP na stacjach paliw wynika m.in. z Kodeksu Pracy, zgodnie z którym pracodawca jest zobligowany do zapewnienia swoim pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zakłada, że wszystkie miejsca, gdzie występuje potencjalne zagrożenie powinny być właściwie oznakowane. Przy planowaniu oznakowania BHP na stacjach paliw trzeba również wziąć pod uwagę Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, dotyczących stacji paliw płynnych, które jednoznacznie wskazuje na to, że stacje paliw powinny być odpowiednio oznakowane.
Znaki BHP na stacjach paliw – informacyjne, ostrzegawcze i zakazu
Znaki BHP na stacjach paliw mają bardzo różny charakter. Ważne jest, aby pojawiły się w widocznym miejscu i były łatwe w interpretacji. Wśród takich znaków są m.in. tablice informacyjno-ostrzegawcze, jak np. Zachowaj bezpieczną odległość od pojazdu pobierającego paliwo i Pobierając paliwo zgaś silnik. Kilka znaków obowiązujących na terenie stacji benzynowej można zastąpić tablicą, uwzględniającą je wszystkie, jak znak Zachowaj bezpieczną odległość od pojazdu tankującego. Wyłącz silnik podczas tankowania paliwa.
Jeśli na stacji paliw znajdują się również dodatkowe stanowiska przeznaczone do innych czynności niż tankowanie paliwa, to do ich oznakowania należy wykorzystać informacyjne znaki BHP na stacjach paliw. Zaliczamy do nich m.in.: Kompresor i Myjnia. Charakteryzują się białym tłem i niebieskim piktogramem, dzięki czemu łatwo jest je odróżnić od żółtych tablic informacyjno-ostrzegawczych i biało-czerwonych znaków zakazu.
Oznaczenia dystrybutorów paliw
Podstawowe oznakowanie stacji paliw dotyczy również znaków umieszczanych przy dystrybutorach paliw. Informują one o rodzaju paliwa, jakie znajdują się przy danym stanowisku i konkretnym dystrybutorze. Znaki mają na celu zapobieganie pomyłkom zatankowania niewłaściwego dla danego pojazdu paliwa. Są to m.in.: olej napędowy, gaz napędowy i paliwo bezołowiowe. Jest to szczególnie ważne, ponieważ obecnie paliwo (z wyjątkiem gazu) na większości stacjach benzynowych klienci tankują samodzielnie, a nie pracownicy stacji.
Oznakowanie BHP na stacjach paliw może się różnić na poszczególnych stacjach benzynowych. Wynika to z różnić świadczonych usług. Trzeba więc znaki dostosować do rodzaju paliw, dodatkowych usług i zagrożeń, jakie na stacji występują.