Dodaj produkty podając kody
Znaki zakazu – czy znasz ich znaczenie?
Symbole i znaki mają za zadanie pomóc w organizacji porządku na drodze, w budynkach, na terenach prywatnych i publicznych. Wymuszają, nakazują i informują o konkretnym zachowaniu. Wyróżnić możemy kilka rodzajów znaków, które mają charakterystyczny wygląd, pozwalający nam na rozpoznanie celu, w jakim zostały one umieszczone w konkretnym miejscu. Wśród nich są znaki zakazu.
Co to są znaki zakazu?
Jak sama nazwa wskazuje, znaku zakazu zakazują konkretnych działań i czynności. Mają zapobiegać wystąpieniu niepożądanych konsekwencji. Dotyczą one sytuacji, które na danym obszarze nie powinny wystąpić, ponieważ są niezgodne z zasadami, jakie tam panują lub mogą powodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia osób tam obecnych.
Znaki zakazu w wyraźny i jednoznaczny sposób informują, czego nie należy robić na wyznaczonym obszarze. Są elementami pozwalającymi na utrzymanie porządku na drodze, prywatnym i publicznym terenie zewnętrznym, w budynkach, a także w miejscach pracy.
Charakterystyczny wygląd znaków zakazu
Znaki zakazu rozpoznać można po kształcie i kolorystyce. Mają okrągły kształt i najczęściej białe tło. Charakterystycznymi ich elementami są czerwona obwódka, a także czerwone przekreślenie piktogramu, który z kolei w większości przypadków jest czarny.
Są oczywiście wyjątki i znaki zakazu mogą wyglądać w niektórych przypadkach nieco inaczej. Przykładem jest zakaz parkowania, który ma białe tło, błękitny piktogram, pozbawiony jest obwódki, a posiada jedynie czerwone przekreślenie. Taka sama kolorystyka została wykorzystana do stworzenia znaku zakaz fotografowania i zakaz palenia.
Zastosowanie znaków zakazu
Znaki zakazu są używane w bardzo wielu miejscach i odnoszą się do różnych sytuacji. Są obecne na drodze, muszą je znać wszyscy uczestnicy ruchu, nie tylko kierowcy. Znaki zakazu znajdują swoje zastosowanie na prywatnych i publicznych posesjach oraz w budynkach użytku publicznego. Wykorzystuje się je ponadto w zakładach pracy.
W miejscach publicznych często spotkać można m.in. znak zakaz palenia, który zabrania palenia papierosów na wyznaczonym obszarze. Na osiedlach mieszkalnych i w parkach znajduje się nierzadko znak zakaz wyprowadzania psów. Oznacza on, że w tym miejscu nie mogą przebywać psy, a zazwyczaj dla nich wyznaczony jest specjalny teren. W lesie umieszcza się czasem znak zakaz biwakowania. Informuje on o zakazie rozbijania namiotów oraz obozów. Nad wodą może pojawić się znak zakaz kąpieli, z kolei na terenach zielonych ze świeżo posadzonymi roślinami zakaz deptania.
Są też takie znaki, które zakazują konkretnych zachowań, co jest związane z kulturą danego miejsca. Przykładem jest znak zakaz podawania dłoni oraz zakaz uprawiania gier hazardowych.
Nieprzestrzeganie znaków zakazu, jak też wszystkich innych, nie tylko skutkuje zaburzeniem porządku w danym miejscu, a także może być przyczyną wypadku, ale również wymusza na takiej osobie odpowiedzialność karną. Warto więc znać przynajmniej te, które pojawiają się w miejscach publicznych i zakładach pracy najczęściej.