Dodaj produkty podając kody
Znaki ewakuacyjne - oznakowanie drogi ewakuacyjnej zgodnie z obowiązującymi normami
W każdym budynku użytku publicznego czy zakładzie pracy musi znajdować się droga ewakuacyjna. To właśnie ona prowadzi do wyjścia w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia człowieka, np. w trakcie wybuchu pożaru. Taka droga musi być odpowiednio oznakowana, do czego przeznaczone są specjalne znaki bezpieczeństwa. Obowiązek ten należy do właściciela lub zarządcy budynku.
Charakterystyczny wygląd znaków ewakuacyjnych
Znaków ewakuacyjnych nie można pomylić z żadnymi innymi. Mają bardzo charakterystyczny i spójny wygląd, który określa norma PN-92/N-01256-02. Są to zielone tabliczki w prostokątnym lub kwadratowym w kształcie w zależności od znaku. Umieszczone są na nich białe piktogramy, również w białym kolorze jest obramowanie. Czasem zamiast piktogramu znajduje się na znaku napis, jak np. WYJŚCIE EWAKUACYJNE, który również jest biały.
Jasne elementy wykonane są z wykorzystaniem technologii fotoluminescencyjnej, co oznacza, że są widoczne w ciemności i przy ograniczonym źródle światła naturalnego i sztucznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w wielu przypadkach, np. podczas pożaru dochodzi do odcięcia źródła prądu. Oznakowanie drogi ewakuacyjnej musi być nawet, a może przede wszystkim wtedy również dobrze widoczne.
Oznakowanie drogi ewakuacyjnej zgodnie z obowiązującymi normami
Droga ewakuacyjna musi być oznakowana zgodnie z konkretnymi normami. Zachodzą w nich jednak zmiany, są aktualizowane, co wymusza na właścicielach budynku wymianę oznakowania. Obecnie za wygląd znaków ewakuacyjnych odpowiada norma PN-92/N-01256-02. Najlepiej jednak jest wybierać znaki, które powstają w oparciu o normę PN-EN ISO 7010. To norma międzynarodowa, a więc takie oznakowanie z założenia ma być zrozumiałe dla każdego, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi. Na takich znakach nie stosuje się samych napisów. Najczęściej jest to piktogram, jak np. WYJŚCIE EWAKUACYJNE LEWOSTRONNE, KIERUNEK DROGI EWAKUACYJNEJ i MIEJSCE ZBIÓRKI DO EWAKUACJI. Jeśli już napis się znajduje na znaku, to wraz z piktogramem, np. WYJŚCIE EWAKUACYJNE W PRAWO .
Oprócz podstawowych znaków ewakuacyjnych są jeszcze znaki uzupełniające, które mają przekazać dodatkowe, ale również istotne informacje dotyczące wyjścia ewakuacyjnego. Zaliczamy do nich m.in. UWAGA PRÓG czy też WYJŚCIE EWAKUACYJNE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PRAWO.
Jak rozmieścić znaki ewakuacyjne, aby były dobrze widoczne?
Przede wszystkim znaki ewakuacyjne muszą być umieszczone w widocznym miejscu. Ważna jest też ich wielkość, która ma ścisły związek z odległością, z jakiej znak ma być dobrze rozpoznawalny. Wielkość wybieramy na podstawie bardzo łatwego równania matematycznego:
H=D/Z
Gdzie:
H – rozmiar znaku (jego krótszy bok)
D – maksymalna odległość, z jakiej znak ma być widoczny
Z – współczynnik odległości: dla znaków oświetlonych od strony powierzchni czołowej wynosi 100, a dla znaków oświetlonych od tyłu wynosi 200
Znaki ewakuacyjne montuje się na wysokości ok. 150-160 cm od podłoża. Jeśli tylko jest to możliwe, to znak mocujemy prostopadle do kierunku, w którym poruszają się ludzie. Aby znaki były widoczne w ciemności, muszą wcześniej zostać odpowiednio naświetlone. Umieszcza się je więc w takim miejscu, gdzie mają chociaż przez jakiś czas dostęp do światła sztucznego lub naturalnego.
Prawidłowe oznakowanie drogi ewakuacyjnej w znaczącym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa w obiektach i budynkach. Co więcej, jest to wymagane przez prawo. Zatem niezastosowanie się do ogólnych zasad oznakowania wyjścia ewakuacyjnego zarówno skutkuje narażeniem zdrowia i życia osób, jak też odpowiedzialnością prawną.