Dodaj produkty podając kody
Skuteczne oznakowanie budynku, czyli jak stosować tablice informacyjne?
Tablice informacyjne z założenia mają być nośnikiem konkretnej informacji. Dotyczy to zarówno niebezpieczeństwa, zagrożenia, jak i przeznaczenia danego pomieszczenia czy też sposobu postępowania na wyznaczonym obszarze. Jakie tablice informacyjne muszą, powinny i mogłyby znaleźć się w zakładach pracy?
Tablice informacyjne w miejscu pracy
Ich obecność w budynku ma ułatwiać utrzymanie porządku związanego z poruszaniem się po obiekcie i wykonywaniem swoich obowiązków w odpowiednim miejscu i czasie. W zależności od rodzaju tablicy informacyjnej podlega ona innym normom i regulacjom prawnym.
Na pewno trzeba wiedzieć, że każdy właściciel budynku oraz pracodawca ma obowiązek zapewnić użytkownikom obiektu bezpieczeństwo na czas przebywania na jego terenie. Tablice informacyjne mają mu w tym pomóc, szczególnie jeśli mają charakter ostrzegawczy, czyli informują o konkretnym zagrożeniu wynikającym ze specyfiki danego miejsca, jak np. Strefa zagrożenia wybuchem.
Poza tym w obiektach publicznych bardzo często montowany jest monitoring, co ma związek z bezpieczeństwem osób przebywających w budynku, jak i dokumentów czy urządzeń, które się w nim znajdują. Zasady stosowania monitoringu w miejscu pracy regulują przepisy Kodeksu pracy, z których wynika, że „jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring)”. Poza tym obiekt musi zostać oznaczony specjalną tablicą, czyli Obiekt monitorowany.
Przepisy zostały ponadto ustalone odnośnie zakazu palenia w miejscach publicznych. Zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 957, z późn. zm.) znak Zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych na terenie obiektu powinien zawierać oznakowanie słowne i graficzne jednoznacznie informujące o obowiązującym zakazie.
Rodzaje tablic informacyjnych stosowanych do oznakowania budynku
Tablice informacyjne możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie, a także formę komunikatu, jaki przekazują.
- Tablice ostrzegawczo-informacyjne, które obejmują także znaki zakazu. Są to np. Tu wolno palić, Obiekt chroniony, Obiekt klimatyzowany, Nieupoważnionym wstęp wzbroniony, Zakaz parkowania, Brama wjazdowa. Nie zastawiać, Parking dla gości i klientów sklepu czy też Dopuszczalne obciążenie półki.
- Tablice informacyjne dla oznaczenia pomieszczeń, czyli np. Biuro, WC damski, Pomieszczenie socjalne i Chłodnia.
- Tablice informacyjne do oznaczenia terenu i stref, jak np. Strefa zagrożenia, Strefa ograniczonego dostępu oraz Strefa zagrożenia hałasem.
Jak stosować tablice informacyjne w miejscu pracy?
Nie tylko wybór odpowiedniej tablicy informacyjnej ma znaczenie dla skuteczności oznakowania miejsca pracy, ale też sposób, w jaki używa się znaków. Powinny one znajdować się w widocznym miejscu, jednoznacznie wskazując, czego dotyczą i na jakim obszarze obowiązują. Ich wymiary muszą być na tyle duże, aby można było je łatwo dostrzec z kilku metrów. Jeśli chodzi o oznakowanie pomieszczeń, to tablice informacyjne muszą znaleźć się bezpośrednio na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, którego dotyczą. Nie można umieszczać obok siebie znaków o sprzecznym przekazie, aby nie wprowadzać osób, których dotyczą, w błąd.
Tablice informacyjne mają sens nie tylko w dużych obiektach, w których pracuje dużo osób i przepływ informacji jest ograniczony. W małych budynkach też obowiązują takie zasady. Dzięki nim osoby przebywające w budynku mogą się sprawnie po nim poruszać, szybko znaleźć konkretne pomieszczenie, jak też zachować ostrożność w miejscach, w których występuje konkretne zagrożenie.