Dodaj produkty podając kody
Instrukcje PPOŻ, medyczne i BHP
Instrukcja jest to zbiór przepisów i zasad, które dotyczą zachowania w konkretnych miejscach. Może również nawiązywać do obsługi urządzenia i sposobu wykonywania określonych czynności. Niektóre instrukcje są uwarunkowane prawnie, a więc muszą koniecznie znaleźć się w danym obiekcie czy na stanowisku pracy. W budynkach publicznych pojawiają się instrukcje PPOŻ, BHP i instrukcje medyczne. Czego dotyczą i czy podlegają regulacjom prawnym?
Rodzaje instrukcji w zakładach pracy i miejscach użytku publicznego
Każda instrukcja powinna zawierać szczegółowe, łatwe w zrozumieniu wskazówki, zalecenia i zasady. Nierzadko uzupełnieniem tekstu jest grafika, pozwalająca na szybsze przyswojenie informacji, co ma znaczenie np. w przypadku zagrożenia czy też pomocy osobie poszkodowanej. W miejscach publicznych, jak i zakładach pracy stosuje się następujące instrukcje:
- Instrukcje PPOŻ – to zbiór zasad ochrony przeciwpożarowej, które dotyczą zachowania się osób znajdujących się w budynku podczas zagrożenia pożarowego i już po wybuchu pożaru
- Instrukcje BHP – to z kolei zasady, sposób działania i postępowania dotyczące wszystkich tych miejsc, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia człowieka
- Instrukcje medyczne – są rodzajem instrukcji BHP, które informują, jak należy postępować w celu uniknięcia utraty zdrowia lub też w sytuacji, kiedy inna osoba doznała uszkodzenia ciała, straciła przytomność lub została zatrzymana akcja serca
Instrukcje PPOŻ
Instrukcja PPOŻ musi znaleźć się w każdym budynku użytku publicznego, co wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Jest to weryfikowane przy odbiorze budynku przez Państwową Straż Pożarną. Jej treść jest uzależniona od rodzaju i przeznaczenia obiektu. Znajdują się w niej m.in. warunki ochrony przeciwpożarowej, np. Instrukcja ogólna przeciwpożarowa, sposób postępowania w przypadku wybuchu pożaru, np. Instrukcja postępowania w przypadku powstania pożaru, organizacja ewakuacji, sposób użytkowania sprzętu PPOŻ, np. Instrukcja gaszenia pożarów podręcznym sprzętem gaśniczym czy też wskazówki dotyczące postępowania w konkretnych obiektach, np. w pomieszczeniach biurowych czy też na stacjach paliw płynnych.
Instrukcje BHP i medyczne
Są to instrukcje, które dotyczą obsługi konkretnych maszyn i urządzeń w zakładach pracy, postępowania z materiałami niebezpiecznymi i wykonywanych prac związanych z zagrożeniem zdrowia i życia pracowników. Możemy je podzielić następująco:
- Ogólne instrukcje BHP, np. Instrukcja ogólna BHP obowiązująca wszystkich pracowników, Instrukcja BHP w pralniach i farbiarniach oraz Instrukcja ogólna BHP w warsztatach
- Instrukcje konkretnego stanowiska pracy, np. Instrukcja BHP dla sprzątaczek i osób zatrudnionych przy sprzątaniu
- Instrukcje obsługi urządzeń, np. Instrukcja BHP przy obsłudze kserokopiarki
- Instrukcje przy pracy z niebezpiecznymi substancjami, np. Przepisy BHP przy pracy z kwasami
Do instrukcji BHP należą ponadto instrukcje medyczne, które nawiązują konkretnie do ratowania zdrowia i życia człowieka, a także czynności, które mogą zapobiec ich utracie. Są to m.in. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy, Instrukcja techniki mycia i dezynfekcji rąk czy też Instrukcja postępowania w przypadku oparzenia kwasem lub ługiem.
Rodzaj i treść instrukcji zależą więc od charakteru pracy, rodzaju zakładu, a także ryzyka zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Konieczność jej zastosowania w budynku warunkują kodeks pracy art. 237, a także MPiPS z dni 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów BHP.
Wszelkiego rodzaju instrukcje mają na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i osobom przebywającym w budynku. Za ich obecność w obiekcie odpowiadają jego właściciel, osoba zarządzająca i pracodawca.